5G – APEL ASTRONOMÓW O POWSTRZYMANIE PROJEKTU SpaceX Elona Muska

Umieszczenie na orbitach okołoziemskich dziesiątek tysięcy satelitów komercyjnych przeznaczonych dla 5G może uniemożliwić obserwacje Kosmosu z Ziemi.

Firma SpaceX planuje umieszczenie na orbitach 42.000 satelitów, do których należy dodać kilka tysięcy innych satelitów telekomunikacyjnych – daje to w sumie aż 50.000 satelitów tego typu na orbitach okołoziemskich!
Ta liczba przewyższa wielokrotnie liczbę ok. 9000 gwiazd, które widać z Ziemi gołym okiem.

Obecnie całkowita liczba obiektów znajdujacyh się na orbitach wynosi 20.000, a więc flota Starlink firmy SpaceX spowoduje jej potrojenie.

W krótkim czasie wpłynie to bardzo negatywnie na naszą zdolność obserwacji Kosmosu, spowoduje wzrost ilości kosmicznych śmieci i pozbawi ludzkość widoku czystego, nieskalanego nieba, ponieważ większość tych satelitów będzie widoczna gołym okiem osiągając jasność gwiazd konstelacji Wielkiej Niedźwiedzicy. Na całym niebie są tylko 172 gwiazdy świecące silniej niż satelity Starlink.

Tak ogromna liczba satelitów może uniemożliwić astronomom dostrzeżenie zbliżających się meteorytów i ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem ludzkości.

Sprawę dodatkowo pogarsza fakt, że miliony stacji bazowych na Ziemi, które będą się komunikowały z tymi 50.000 satelitów, w ciągu najbliższych dwóch lat mają być połączone w sieci z 200 miliardami, a kilka lat później już z kilkoma bilionami przedmiotów w ramach Internetu Rzeczy. Tak ogromna liczba obiektów emitujących radiofale może uniemożliwić obserwacje radioastronomiczne z obserwatoriów naziemnych.

Astronomowie apelują: JUŻ NIE CZAS NA DYSKUSJE, PORA NA DZIAŁANIE!

Apel mogą podpisywać:
? Astronomowie i astrofizycy
? Inżynierowie i technicy
? Doktoranci
? Pracownicy i współpracownicy międzynarodowych instytucji naukowych.

https://astronomersappeal.wordpress.com/?fbclid=IwAR12nkuKyq7mSRqMylr3omj77dWEGRgeTRTmm7AfROr9rL5ILXi26o0_MK0